مقالات

از سرویس دوره‌ای سیستم تهویه مطبوع چه انتظاری باید داشته باشیم؟

از سرویس دوره‌ای سیستم تهویه مطبوع چه انتظاری باید داشته باشیم؟

خوب، اول باید خوشحال باشیم شما به فکر سرویس دوره‌ای سیستم سرمایش و گرمایش خانه خود هستید! اما از بازدید سالیانه دستگاه HVAC خود چه انتظاری باید داشته باشیم؟ از آنجا که بهار هوای گرم همراه خود می‌آورد، توجه اصلی بازرسی دستگاه شما بر بخش AC معطوف خواهد بود. در اینجا رئوس اصلی بازدید یک سیستم تهویه مطبوع که نقش مهمی در سلامت دستگاه دارند و دلیل اهمیت آن‌ها را بیان می‌کنیم:

یک بازدید سالانه چگونه است؟
الف. بررسی ظاهری کل سیستم:

اولین کاری که بازرسان HVAC باید انجام دهند، بازرسی ظاهری تمام دستگاه می‌باشد که شامل بخش‌های سرمایش و گرمایش کانال‌ها و بخش تهویه است. آن‌ها به دنبال علایم هشدار دهنده خواهند بود که معیوب بودن و درست کار نکردن دستگاه را نشان می‌دهند. بعضی علایمی که آن‌ها به دنبالش خواهند بود عبارتند از:

زنگ زدگی و فرسودگی
نشت آب
رطوبت بیش از اندازه و یا میعان زیاد
آب بندی نادرست یا کانالهای فرسوده با منافذ باز
اگر این موارد چک نشده باقی بمانند، راندمان دستگاه پایین می‌آید و هزینه برجا خواهد گذاشت.

ب. تمیز کردن کلیه بخش‌های خنک کننده:

حالا که می‌خواهید بخش AC را به کار بیندازید، خیلی مهم است که یک کویل تمیز و آبگذرهای غیر مسدود داشته باشید. چنانچه کویل کثیف باشد، مانع از این می‌شود که هوای خانه شما آنطور که باید خنک شود، همچنین ممکن است باعث ایجاد ایراداتی در دستگاه شود. علاوه بر این، رسوبات موجود در محل تخلیه آب در هواساز و خطوط آن، می‌تواند عمل میعان و تخلیه آب را مختل سازد و طبعا باعث شود بخش AC در آب قرار گیرد! یک بازرس حرفه‌ای HVAC زمان کافی به تمیز کردن کویل‌ها و هواساز اختصاص خواهد داد تا خوب مطمئن شود لوله‌ها و مجراهای تخلیه آب فاقد رسوبات هستند و کلیه اتصالات ایمن اند.

ج. چک کردن بخش‌های الکتریکی:

سالم بودن بخش‌های الکتریکی، کلید کارکرد صحیح سیستم تهویه مطبوع می‌باشد. وقتی که بخش‌های خنک کننده تمیز باشند، بازرسان سیم کشی‌های ترموستات و بخش AC را چک خواهند کرد تا مطمئن شوند متصل هستند و به خوبی کار می‌کنند. آنها برای کسب اطمینان از اینکه سیستم به خوبی کار می‌کند، تابلوی مدارها را چک خواهند کرد، خازن (باطری) را چک خواهند کرد، و سیم کشی‌ها را از نظر خرابی و اتصالات چک خواهند کرد. و چنانچه لازم باشد، اتصالات قطع شده را محکم خواهند کرد، سیم کشی‌های خطرناک را جایگزین می‌کنند و هر سیمی که ممکن است بعد از زمستان قطع شده باشد را مجددا متصل خواهند کرد.

د. روشن نمودن آزمایشی سیستم تهویه

نهایتا، بازرسان تهویه مطبوع کل سیستم را به منظور اطمینان از عملکرد صحیح در تمامی قسمت‌ها به کار خواهند انداخت. برای اطمینان از اینکه سیستم AC به درستی کار می‌کند، کارشناسان میزان خنکی را چک خواهند کرد، دفعات چرخش سیستم را به دقت بازبینی می‌کنند و کنترل کننده‌های ایمنی دستگاه را چک خواهند نمود. در آخر بازرسان با آزمایش کردن سوئیچ قطع کننده AC و سوئیچ پاور بیرونی، مطمئن خواهند شد که اندازه‌گیر های ایمنی دستگاه به درستی کار خواهند کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *