مقالات

تاثیرات کپک و قارچ‌های پنهان شده در سیستم‌ تهویه مطبوع

تاثیرات کپک و قارچ‌های پنهان شده در سیستم‌ تهویه مطبوع

قارچ‌ها و کپک‌ها همه جا هستند. در واقع هرجایی که کمی رطوبت وجود داشته باشد، قارچ ها هم حضور دارند. در مورد سیستم‌های تهویه مطبوع (HVAC)، بهترین محیط برای رشد کپک‌ها در ناحیه کویل اواپراتور (هواساز) و سینی چکه آب می‌باشد؛ که بسیار خطرناک است چرا که اگر کنترل و برطرف نشود، این موجودات ذره‌بینی در هوای خانه شما پخش شده و باعث بیماری و آلرژی خواهند گردید.

کپک چیست؟
کپک نوعی قارچ است که در رشته‌های بسیار کوچکی در محیط اطراف ما رشد می‌کنند. قارچ‌ها، همان هاگ‌های شناور در هوای داخل و بیرون هستند که وقتی محیط مرطوبی می‌یابند، شروع به رشد و تکثیر می‌کنند. این هاگ‌ها در محیط خانه یا کار شما مقدار زیادی گرده تولید کرده که ممکن است برای شما یا اعضای خانواده‌تان مشکلات سلامتی به وجود آورند.

چرا باید مراقب باشیم؟
کپک‌هایی که در فضای بیرون رشد می‌کنند برای محیط زیست مفید هستند ولی رشد کپک‌ها در محیط داخل خانه می‌تواند خطرناک باشد؛ بویژه وقتی در سینی درین، کویل و یا کانال‌های سیستم سرمایشی و گرمایشی شما قرار گرفته باشند. وقتی که هوا در محیط شما جریان می‌یابد، کپک‌های رشد یافته موجود در کانال یا محل ورودی کانال، در فضا پخش می‌شود و شما هوای ناسالمی را تنفس خواهید کرد. اغلب کپک‌ها تولید گرده و ذرات آلرژی‌زا می‌کنند که باعث مشکلات خفیف تنفسی، حساسیت چشمی، سرفه، مشکلات سینوسی و… شود. برخی از کپک‌ها نیز می‌توانند باعث مشکلات جدی شوند.

در اینجا ما سه راه پیدا کردن کپک در خانه‌تان را به شما متذکر می‌شویم:

الف- چشمانتان را باز کنید:
عادت کنید در خانه خود به دنبال علایم کپک بگردید. اگر محیط خانه شما همیشه مرطوب است اینکار را جزء نظافت روتین هفتگی خود قرار دهید و اگر محیط خانه‌تان خشک است، این بازرسی را ماهانه در مورد حمام خانه انجام دهید. به یاد داشته باشید که کپک در محیط مرطوب رشد می‌کند. آیا استخری وجود دارد که باعث تقویت رشد کپک شود؟ آیا لوله‌های آب وجود دارد؟ آیا در قسمت خارجی تهویه خود انباشتگی کپک‌ها را می‌بینید؟ در داخل دستگاه تهویه چطور؟

کویل‌ها از هوا رطوبت‌زدایی می‌کنند و نتیجه آن قطرات آب ناشی از میعان است. اگر این کویل‌ها بد کار کنند یا سینی آب چکه دستگاه مسدود شود، رطوبت بوجود آمده یک محیط زیست عالی برای رشد کپک‌ها خواهد بود. نسبت به قارچ‌ها و کپک‌ها هشیار باشید و برای سلامتی خود و اعضای خانواده‌تان محیط خانه را تمیز نگاه دارید.

ب- از بینی خود استفاده کنید:
در صورتیکه داخل سیستم تهویه و سینی آب چکه قابل دیدن نباشد، چه باید کرد؟ از بینی خود استفاده کنید. وقتی که کپک در سیستم تهویه شما رشد می‌کند، یک بوی قوی کپک‌زدگی در محیط خانه می‌پیچد. چنانچه ناگهان بوی کپک‌زدگی استشمام کردید، دستگاه تهویه خود را خاموش کنید، مدت ۱۰ الی ٢۰ دقیقه منتظر بمانید و سپس دوباره دستگاه را روشن کنید. اگر بو از بین رفته و یا خفیف‌تر شده بود ممکن است در دستگاه تهویه شما کپک وجود داشته باشد.

ج- با متخصصین تماس بگیرید:
چنانچه علایم کپک را نمی‌بینید یا بوی آن را متوجه نمی‌شوید، به احتمال زیاد شما مشکل کپک ندارید. آیا می‌خواهید صد در صد مطمئن شوید؟ با کارشناسان سیستم‌ تهویه مطبوع خود تماس بگیرید. اگرچه ممکن است تست کپک هزینه بردار باشد، ولی مطمئن خواهید شد که سیستم تهویه فاقد کپک‌های مضرّ می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *