داکت اسپلیت چیست

برای پاسخ به سوال “داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می‌کند” باید بگوییم که داکت اسپلیت اشاره به سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی می‌کند. این سیستم‌ها از دو بخش اصلی: کندانسور یا یونیت خارجی و هواساز یا یونیت داخلی تشکیل شده‌اند.

داکت اسپلیت، سیستم سرمایشی و گرمایشی است که در فصل سرد زمستان محیط را گرم و در فصل گرم تابستان محیط را خنک می‌کند. کندانسور داکت اسپلیت شامل چندین قطعه مانند پروانه، کمپرسور، دینام، فین و … است و هواساز نیز شامل فیلتر، سینی، کویل، دینام، اوپراتور، پروانه و … است.

هواساز داکت اسپلیت به صورت توکار درون سقف وصل می‌شود و سپس با استفاده از کانال‌های متصل، هوا را به اتاق‌ها و سایر بخش‌ها انتقال می‌دهد.

داکت اسپلیت برای خنک کردن محیط، عملکردی شبیه به اسپلیت و کولر گازی دارد. اما برای گرم کردن محیط، با استفاده از گردش آب گرم در داخل سیستم، محیط را گرم می‌کند.

داکت اسپلیت‌ها مانند سایر وسایل، دارای انواع مختلفی هستند. دو نوع اصلی آن‌ها عبارتند از داکت اسپلیت اینورتر و معمولی.

داکت اسپلیت اینورتر دارای موتور الکتریکی متغیر است که سرعت بالایی دارد و به خاطر این سرعت، انرژی کمتری مصرف می‌کند. دور الکتریکی متغیر به این معنی است که با توجه به دمای تنظیم شده، زمانی که محیط خنک می‌شود، سرعت موتور کم می‌شود و زمانی که دمای هوا گرم می‌شود، سرعت موتور زیاد می‌شود. این خاصیت باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.

داکت اسپلیت معمولی دارای موتور با سرعت ثابت است. موتور به صورت ثابت کار می‌کند و تا زمانی که شما تنظیم نکنید، سرعت آن تغییر نمی‌کند. برای تغییر سرعت، باید دستگاه را خاموش یا روشن کرد، که این موضوع می‌تواند منجر به مصرف بیشتر انرژی شود.

داکت اسپلیت setpoint

پیمایش به بالا