اینترنت اشیاء در صنعت تهویه مطبوع

به زودی اینترنت اشیاء صنعت تهویه مطبوع را متحول خواهد کرد!
وقتی به اینترنت اشیاء و صنعت گرمایش و سیستم‌های تهویه مطبوع فکر می‌کنید چه چیزی ابتدا به ذهن می‌رسد؟ ممکن است یاد اولین و مشهورترین ترموستات هوشمند دنیا، یعنی ترموستات هوشمند NEST بیافتید. طبق تحقیق شرکت امرسون ۳۳ درصد از ترموستات‌های فروخته شده در سال ۲۰۱۴ مجهز به چیپ وایرلس بوده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این عدد به ۷۵ درصد در سال ۲۰۱۹ برسد. اینترنت اشیاء (IOT) از طریق ۹ مورد زیر از تشخیص‌های خودکار گرفته تا افزایش کارآیی، باعث بروز انقلابی جدید در صنعت تهویه مطبوع و خانه های هوشمند خواهد شد:

۱- نظارت هم‌زمان
سیستم‌های گرمایش و سرمایش متصل به اینترنت به کمک سنسورهای هوشمند، توانایی نظارت بر شرایط و کارآیی سیستم را به صورت مداوم و همزمان دارند. این ترموستات‌های هوشمند همزمان با جمع‌آوری داده‌ها، قادر هستند آنها را بلافاصله با مدیران، مهندسان، تکنیسین‌ها و… به اشتراک بگذارند. ترموستات هوشمند شرکت دایکین که توسط سیستم عامل لینوکس و پردازنده‌های اینتل پشتیبانی می‌شود به کاربران اجازه می‌دهد امکاناتشان را با داده‌‌های بلادرنگ نظارت و کنترل کنند.

پاول راوکر مدیر سیستم‌ها و کنترل‌ها در دایکین می‌گوید «بیرون کشیدن داده یک سمت ماجراست. ولی قابل استفاده و اجرایی کردن آن و همچنین توان ارائه پیشنهادی ارزش‌محور نکته کلیدی ماجراست.»

۲- محافظت با قابلیت پیش‌بینی
همان‌طور که پاول راوکر اشاره کرد، برداشت داده فقط بخشی از ماجراست و بهره‌برداری از آن جایی‌ست که واقعا ارزش دارد. سیستم‌های متصل قابلیت تحلیل اطلاعاتی جمع‌آوری شده را دارند و بلافاصله هنگام مشاهده رفتار عجیب یا توقف سیستم مدیران را آگاه می‌کنند؛ که نتیجه آن پاسخگویی سریع‌تر و قابلیت اجتناب از اتفاقات ویرانگر را به همراه خواهد داشت.

۳- تشخیص و عیب‌یابی از راه دور
بدون کمک اینترنت اشیاء، خطا در سیستم باید توسط انسان شناخته و رفع مشکل شود. در حالیکه یک سیستم هوشمند، می‌تواند تغییرات و مشکلات را ردیابی کند و آن را تا چند دقیقه پس از رخ دادن اطلاع دهد. این فرآیند به کاربر اجازه می‌دهد داده یا مسئله را از هرجایی (شاید روی یک آی‌پد) و در هر زمان (شاید در یک تعطیلات) تشخیص دهد. پس شرایط می‌تواند به سرعت تحت کنترل قرار گیرد و از هدررفت زمان و انرژی زیادی جلوگیری شود.

۴- کنترل کامل و همه جانبه
خریداران در جهانی که به زودی توسط اینترنت اشیاء حکمرانی می‌شود تنها یک سیستم هوشمند نمی‌خواهند. آنچه آنها واقعا می‌خواهند کنترل کامل است. به ترموستات‌های مسکونی بازگردیم: سنسی ترموستاتِ شرکت امرسون به کاربران اجازه ساخت ۹ برنامه هفتگی حرارتی و کنترل چند ترموستات (در همان منزل یا بیرون از منطقه) را تنها توسط یک برنامه می‌دهد. این روزها دیگر نیازی نیست برای کنترل سیستم‌ها آن‌ها را لمس کنید.

۵- تطبیق سیستمی
مطمئناً سیستم‌های مبتنی بر اینترنت می‌توانند کاملاً در اختیار کاربران‌شان باشند، اما بهترین قسمت آن این است که نیازی ندارند باشند. سیستم‌های بسیار پیشرفته طراحی شده‌اند تا به گونه‌ای با محیط اطرافشان تطبیق یابند بطوریکه که هرگز پیش از این نمی‌توانستند. با کمک سنسورهای هوشمند دما، رطوبت و جریان هوای یک ساختمان به خوبی با عوامل خارجی مثل پیش‌بینی هوا و هزینه‌های ماهانه هماهنگ می‌شوند. با این اطلاعات غنی سیستم‌ها تنظیمات خود را با شرایطی که در راه است مطابقت می‌دهند و درنتیجه بهره‌وری را افزایش می‌دهند. با یادگیری چگونگی تغییر رفتارشان بر اساس فاکتورهای فعلی یا آینده می‌توان به جای واکنش نشان دادن به وقایع پس از رخ داد، محیطی راحت را برای کاربرانشان بسازند.

مثل: بگذارید فرض کنیم جریان هوای گرمی طی دو روز آینده وارد منطقه شما می‌شود. یک سیستم هوشمند این حرارت را درنظر می‌گیرد و دمای اداره شما را در طول شب پایین می‌آورد -زمانی که برای اینکار موثرتر است- تا هزینه‌هایتان را کاهش دهد و مطمئن شود این وضعیت برای صبح، موقع ورود شما، راحت خواهد بود.

۶- راحتی مداوم
آرامش درونی‌ست. با این حال دانشی پشت آن است. هنگامی که فکر می‌کنید درجه حرارت اتاق‌تان تنها متاثر از دماست، رطوبت نقش مهمی در این معادله بازی می‌کند. درجه رطوبت میزان حضور رطوبت پنهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این می‌تواند میزان راحتی شما را تغییر دهد. همان‌گونه که در بالا ذکر شد سیستم‌های هوشمند پذیرش بالایی دارند. آنها مشاهده می‌کنند و یاد می‌گیرند. اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند و تطبیق می‌یابند. نه تنها هدفشان بهترین کارآیی‌ست همچنین محیطی راحت را بر اساس رفتار و فاکتورهای خارجی همیشه برای شما حفظ خواهند کرد.

۷- بهره‌وری بالاتر
واحدهای HVAC و ساختمان‌های مجهز به سنسورهای هوشمندی هستند که می‌تواند هم‌زمان هر دو دسته پارامترهای خارجی و داخلی را برای بهبود کارآیی ردیابی کند. شرکت دایکین عنوان کرده‌است که سیستم‌هایش می‌توانند قابلیت حداقل بیست درصد کاهش هزینه‌ انرژی را توسط بکارگیری تکنولوژی‌ای به نام «پاسخ تقاضا» ارائه کند. با این که عوامل متعددی حضور اینترنت اشیاء در همه زمینه‌ها را رقم زده‌اند اما کاهش هزینه‌های انرژی به خودی خود برای ترویج آن کافی‌ست.

۸- ارتباطات همه جانبه
این سنسورهای هوشمندی که به آن اشاره کردیم تنها سرنخ‌ها و داده‌ها را جمع‌آوری نمی‌کنند. آنها همچنین می‌توانند به صورت مستقیم با سایر سیستم‌ها و ابزارهای یک ساختمان ارتباط برقرار کنند. ابزارهایی که قابلیت IOT دارند به مرور جایگزین سیستم‌های سنتی ساختمان‌ها (BAS) می‌شوند. BAS قابلیت کنترل را فراهم می‌کنند اما جایگزین‌های وب‌محور IOT ویژگی جمع‌آوری داده و تحلیل آن و همچنین امکان ارتباطات بزرگتر را ارائه می‌کنند. این ابزارها محدود به سیستم‌های گرمایش و سرمایش نیستند. سیستم‌هایی مثل امنیت و روشنایی می‌توانند مجموعه‌ای از سنسورها در کنار یک سیستم تهویه مطبوع هوشمند باشند که درنتیجه همه همگام و درحال ارتباط یکپارچه خواهند بود.

۹- بر تجربه کاربری تمرکز کنید
تکنولوژی‌های امروزی بسیار کاربرپسند هستند. آن‌هایی که این ویژگی‌ را نادیده می‌گیرند پیشرفت نمی‌کنند. سیستم‌های هوشمند داده‌های انبوهی را جمع‌آوری و در اختیار کاربر قرار می‌دهند. در نتیجه سادگی دسترسی و فهم اطلاعات بسیار مهم است. اگر این اطلاعات به راحتی قابل فهم نباشند آنگاه سود این کار چیست؟ داده خوب داده‌ای است که به موقع، درست و قابل فهم باشد.

اینترنت اشیاء نحوه ارتباطات ما با اشیا و یکدیگر را متأثر خواهد کرد و اثرات آن طیف وسیعی از کسب و کارها را در بر خواهد گرفت. برای صنعت HVAC اینترنت اشیاء به معنی مدیریت، حفاظت، ارتباط و کارآیی بهتر است. اما در واقع معنی آن بیشتر از تنها یک سیستم هوشمند است. در واقع به معنی محیط هوشمندتر و درگیر با ارتباطات مداوم است. آینده لااقل از جایی که ما به آن می‌نگریم به نظر مطمئن می‌رسد.

شما هم می‌توانید با انتخاب محصول جدید شرکت تهویه آرسام (SETPOINT) در هزاره جدید، به استقبال یک خانه خوشمند بروید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا