تعمیر و نگهداری منظم یعنی عملکرد بهتر و پایدارتر سیستم

تعمیر و نگهداری منظم باعث می شود سیستم های تهویه مطبوع خانه شما همیشه در اوج عملکرد خود کار کنند. اما درک اینکه یک روال نگهداری خوب باید شامل چه مواردی باشد و شما به عنوان یک صاحب خانه باید به دنبال چه چیزی باشید می تواند دشوار باشد. منابع زیر به شما کمک می کند تا بهترین برنامه تعمیر و نگهداری تجهیزات تهویه مطبوع خود را تعیین کنید. مطالعه منابع زیر به شما کمک می کند تا بدانید چه سؤالاتی را باید از تعمیرکار خود بپرسید و اینکه بدانید کدامیک از نکات کلی تعمیر و نگهداری را می توانید خودتان انجام دهید.

نکات نگهداری از سیستم تهویه مطبوع

علی رغم پیچیدگی سیستم های تهویه مطبوع اما نکاتی وجود دارد که رعایت آنها باعث می شود که سیستم تهویه مطبوع شما همیشه در بالاترین سطح عملکرد خود کار کند.

طبق دستورالعمل شرکت، فیلترهای هوا را به طور مرتب تعویض یا تمیز کنید. برخی از دستگاه ها نیاز به تعویض سالانه فیلتر دارند، در حالی که برخی دیگر نیاز به تعویض مکرر دارند.

تا جایی که امکان دارد مانع رسیدن گرد و غبار به دستگاه شوید.

فیلتر هواگیر خود را ماهی یک بار تعویض/تمیز کنید تا محدودیت های جریان هوا را کاهش دهید، که می تواند باعث شود سیستم شما سخت تر کار کند و انرژی را هدر دهد.

حالت ترموستات را روی سرمایش (و گرمایش برای پمپ های حرارتی) تنظیم کنید تا مطمئن شوید که کار می کند. در صورت شنیدن صدای غیرعادی با تعمیرکار خود تماس بگیرید تا خدمات ارائه شود.

حتما سالی یکبار از تعمیرکار خود بخواهید تا سیستم را چکاپ کند.

دریچه ها را به طور مرتب تمیز کنید تا از تجمع گرد و غبار و زباله در کانال ها و گرفتگی فیلترها جلوگیری کنید.

مجاری اطراف هواگیر خود را از نظر سوراخ، نوار شل یا بخش های جدا شده که ممکن است اجازه نفوذ هوا را بدهد، بررسی کنید. این نفوذ می تواند بر اثربخشی سیستم تأثیر بگذارد.

اطراف کندانسور بالای پشت بام را خالی و تمیز نگه دارید.

برگ ها و زباله ها را از دریچه مشبک کندانسور بیرونی سیستم پاک کنید. اگر متوجه شدید که فضای داخلی واحد کثیف است، با تعمیرکار خود تماس بگیرید. آنها ابزار و دانش لازم برای شستشوی دستگاه را بدون آسیب رساندن به آن دارند.

برای کاهش محدودیت های جریان هوا و اتلاف انرژی، ماهی یک بار فیلتر هواکش خود را تعویض/تمیز کنید.

چک لیست اقدامات لازم قبل از تماس با تعمیرکار مجاز

حتما از هویت تعمیرکار مطمئن بشوید. برای این مهم یا با فروشگاه یا نماینده ای که سیستم تهویه مطبوع را خریداری کرده اید تماس بگیرید و لیست تعمیرکاران مجاز و مورد تایید شرکت را دریافت کنید و یا به وب سایت شرکت تهویه آرسام مراجعه کنید تا از اسامی تعمیرکاران مورد تایید مطلع شوید. هرگز با تعمیرکاران غیر مجاز، ناشناس و یا کسانی که در سایت های تبلیغاتی مانند دیوار آگهی داده اند تماس نگیرید.

راهنمای عیب‌یابی را مرور کنید و برای توضیح مشکلاتی که با آن مواجه هستید آماده باشید.

فیلتر هوای خود را چک کنید فیلتر هوای کثیف یکی از دلایل رایج مشکلات است.

شماره مدل سیستم تهویه خود را یادداشت کنید.

بدانید مشکل شما از چند وقت پیش شروع شد.

مطمئن شوید که سیستم در دسترس است.

هر گونه یادداشتی را که در مورد بازدیدها/تعمیرات تکمیل شده خدمات قبلی دارید جمع آوری کنید.

اگر در ساختمان خود حیوانات خانگی دارید لطفا آنها را در یک اتاق جداگانه نگه دارید تا بیش از حد هیجان زده نشوند.

ترتیبی دهید که یک مرد بزرگسال ( ۱۸ سال یا بیشتر) در خانه باشد تا از نظر قانونی اجازه ورود داده شود.

یک شماره تلفن برای تماس از سوی تکنسین هایی که بازدید از سرویس را تایید می کنند، ارائه دهید.

اگر مستاجر هستید، از صاحبخانه خود اجازه بگیرید که یا خود نسبت به تعمیر سیستم اقدام کند یا اینکه به شما اجازه این کار را بدهد.

اگر متوجه شدید که پمپ حرارتی یا تهویه مطبوع شما یخ زده است، آن را خاموش کنید و اجازه دهید قبل از رسیدن تکنسین یخ آن باز شود.

مشکل یا سرویس مورد نیاز را به وضوح برای تعمیر کار توضیح دهید.

قبل از بازدید سوالات خود را یادداشت کنید.

اگر مشکلی شناسایی شد، بپرسید که مراحل بعدی چیست و چه کاری باید انجام بدهید.